Aktuálně

ZAJÍMAVÁ ČÍSLA PŘED STARTEM MS V NOVÉM MĚSTĚ NA MORAVĚ


Mistrovství světa horských kol je velkolepá událost se vším všudy. Kromě toho, že je to 27. mistrovství v pořadí, je to historicky první na území ČR. Na jeho organizaci se v Novém Městě na Moravě podílejí stovky lidí, aby během nadcházejících pěti dnů vše klaplo na jedničku.

Pojďme se blíže podívat na pár zajímavých čísel ze zákulisí šampionátu.

Příprava na pořádání MS probíhá dva roky. Začala hned poté, co Mezinárodní cyklistická unie (UCI) přiklepla v červnu 2014 na zasedání v Lausanne Novému Městu pořadatelství. Na organizaci se podílí zhruba 600 lidí, z nichž je 207 dobrovolníků. Na bezpečnosti se bude podílet 100 členů security, 50 policistů a 20 členů lékařského týmu. Ve Vysočina Aréně operuje i stovka pořadatelů.

O šampionát je obrovský zájem ze strany médií. Akreditovalo se 140 novinářů z celého světa včetně například Kolumbijců.

Fanoušky bude celým šampionátem v areálu provázet celkem pět spíkrů, pro ty mezinárodní to je Angličan Dan Jarvis, který komentuje většinu Světových pohárů a jako komentátor nechyběl ani při olympijském cross-country v Londýně.

Rozpočet šampionátu činí 36 miliónů korun. Pro fanoušky jsou k dispozici celkem 4 tribuny: ta největší na stadiónu pojme 8500 diváků, další tři jsou umístěny v lesních úsecích u trati a vejde se na ně dohromady 2000 lidí. S platnou vstupenkou můžete buď sedět na kterékoliv z tribun, nebo se volně pohybovat podél trati.

U trati bylo použito celkem 3,5 km vysokých a 3 km nízkých plotů, podél celého okruhu je umístěno 26 kamer.

Během pěti dnů se v akci představí 550 závodníků z 52 zemí, v doprovodných programech pak dalších zhruba 1500.

Šampionát začíná ve středu v podvečer závodem sprint eliminátor, od 22 hodin se pak fanoušci mohou těšit na velkolepé slavnostní zahájení. Proběhne přímo ve Vysočina Aréně na unikátním pódiu, které se stavělo týden. Je na něm 142 světel a realizace ceremoniálu se ujal produkční tým, který zajišťoval mj. i Superstar či Zlatého slavíka. Po této světelné a taneční show vystoupí od 23 hodin Vojta Dyk s B-Side Bandem.